Două titluri naționale, un argint și un bronz pentru atleții juniori

08:15 25.06.2019
0

Prezențele pe podium continuă să curgă pentru secția de atletism în această vară. Atleții craioveni s-au făcut remarcați și la ultima competiție ce a adunat sportivi din toată țara, Campionatul Național de Juniori 1 – desfășurat la Pitești.

Distribuie articol

La finalul întrecerilor, bilanțul sportivilor de la CSM Craiova a fost unul generos, compus din două titluri naționale, o medalie de argint și un bronz. Elena Călin a cucerit aurul la săritura cu prăjina, cu cel mai bun rezultat de 3.30 metri, în timp ce al doilea titlu național a ajuns la Diana Lătărețu, care a fost cea mai bună în cursa de 10km marș, încheiată în 54 de minute și 54 de secunde. A doua poziție de pe podium în cadrul probei feminine de săritură cu prăjina a fost rezervată pentru o altă reprezentantă a clubului. Iulia Necoară a obținut argintul cu o săritură de 3.20 metri. Medalia de bronz a venit tot din întrecerile de sărituri prin Dacian Costea, care a ocupat locul trei la proba masculină de săritură cu prăjina (4.00 m).