Compania Națională ,,Poșta Română” primește titlul de Furnizor al Casei Regale

Compania Națională ,,Poșta Română” primește titlul de Furnizor al Casei Regale

Pro Oltenia
17:14 12.05.2026
0

    Compania Națională ,,Poșta Română” a devenit, pentru prima dată în istoria sa, Furnizor al Casei Regale a României, pentru servicii de corespondență. Distincția confirmă rolul instituției în asigurarea legăturilor de comunicare la nivel național și internațional, în mod continuu, de peste 163 de ani.
     În același context, Fabrica de Timbre, sucursală specializată a Poștei Române, a primit, în premieră, titlul de Furnizor al Casei Regale a României pentru produse filatelice, consolidând prestigiul activității filatelice românești.
     Distincțiile au fost acordate în cadrul unei ceremonii desfășurate joi, 7 mai 2026, în prezența Alteței Sale Regale Principesa Elena a României, care a înmânat, în numele Majestății Sale Custodele Coroanei Margareta a României, certificatele de Furnizor al Casei Regale unui număr de 17 companii, inclusiv Poștei Române.
    

Citește tot
Deputat Ștefan Stoica: PNL Dolj susține rezoluțiile Biroului Politic Național  și direcția de reformă promovată de Ilie Bolojan

Deputat Ștefan Stoica: PNL Dolj susține rezoluțiile Biroului Politic Național și direcția de reformă promovată de Ilie Bolojan

Pro Oltenia
15:09 12.05.2026
0

    Astăzi a avut loc ședința Colegiul Director Județean al PNL Dolj, la care au participat primari, viceprimari, consilieri locali și județeni, precum și președinți ai organizațiilor locale din întreg județul.
     În cadrul întâlnirii au fost analizate provocările majore cu care se confruntă România și nevoia unei direcții politice bazate pe responsabilitate, seriozitate administrativă și respect față de cetățeni. În urma discuțiilor, membrii Colegiul Director Județean au adoptat decizia de a susține rezoluţiile şi direcția politică asumată la nivel național privind încetarea colaborării politice cu Partidul Social Democrat și susținerea unui amplu proces de reformă și modernizare a statului român.
     România traversează o perioadă în care cetățenii cer mai multă eficiență administrativă, investiții reale, reducerea risipei din banul public și instituții care să funcționeze în interesul oamenilor. În acest context, separarea de PSD reprezintă o decizie necesară pentru a opri perpetuarea unui model administrativ construit pe dependență politică, lipsă de reformă și blocaje care au afectat dezvoltarea țării în ultimii ani.
     PNL Dolj susține intrarea în opoziție ca un gest de responsabilitate politică și asumarea unui rol ferm în apărarea intereselor României: susținerea măsurilor bune pentru cetățeni și combaterea oricăror decizii care afectează dezvoltarea economică, investițiile, mediul privat sau nivelul de trai al oamenilor.
    

Citește tot
Festivalul de Poezie și Dramaturgie „Patrel Berceanu”, Ediția a VII-a Craiova-Băilești, 5-8 mai 2026

Festivalul de Poezie și Dramaturgie „Patrel Berceanu”, Ediția a VII-a Craiova-Băilești, 5-8 mai 2026

Pro Oltenia
14:54 30.04.2026
0

    Cea de-a VII-a ediție a Festivalului de Poezie și Dramaturgie „Patrel Berceanu” va avea loc în perioada 5-8 mai 2026, în Craiova, respectiv Băilești, orașul de baștină al scriitorului. Organizatorii acestei ediții – Filiala Craiova a Uniunii Scriitorilor din România, respectiv Consiliul Local al Municipiului Băilești și Casa de Cultură „Amza Pellea” din localitate.
     Evenimentele din prima zi vor avea loc la Muzeul de Artă Craiova (MAC), de la ora 14. Va fi lansat un volum cuprinzând publicistica lui Patrel Berceanu, ediție postumă îngrijită de Nicolae Coande, căruia îi aparține și cuvântul lămuritor. Volumul apare la Ed. Revers (Craiova), prin grija scriitorului Constantin Barbu, și cuprinde articole din perioada 1968-2005, publicate în ziare și reviste din țară: Înainte, Cuvântul libertății, Amfiteatru, Viața Studențească, Luceafărul, Vatra, România literară, Ramuri, Mozaicul. Cartea beneficiază de o prezentare sintetică a publicisticii teatrale a lui Berceanu, semnată de Marius Dobrin.
     În aceeași sesiune, publicul prezent va asista la lansarea numărului 4/2026 al revistei Mozaicul, care cuprinde un consistent dosar dedicat lui Patrel Berceanu. Dosarul, îngrijit de directorul revistei, Nicolae Marinescu, are în cuprins articole semnate de scriitorii Nicolae Coande, Marius Dobrin, Lucian Scurtu, Julien Caragea, Irina Lazăr.
     Actorul Naționalului craiovean, Nicolae Vicol, va lectura pagini din publicistica lui Patrel Berceanu. Un juriu alcătuit din scriitorii Constantin Barbu, Mihai Firică și Nicolae Coande va acorda Premiul pentru Poezie „Patrel Berceanu” pentru anul 2026.
     Pe 8 mai, de la ora 11.00, scriitori craioveni vor participa la un eveniment găzduit de Consiliul Local al Primăriei Băilești, unde va fi evocată figura scriitorului Patrel Berceanu, fiu al acestei localități despre care a scris articole elogioase în bogata sa activitate publicistică. Vor participa, alături de profesori și elevi din oraș, primarul Irinel Codruț Mușuroi, respectiv Cătălina Vânătoru, directoare a Casei de Cultură. „Amza Pellea”. Evenimentul va fi urmat de un recital poetic al poeților prezenți în ambientul plăcut al Lacului Balasan, unde poetul se bucura alături de prietenii din copilărie în verile însorite.
    

Citește tot
Teodor Sas, președintele PNL Craiova: „Soluția pentru rezolvarea problemei încălzirii Craiovei o reprezintă dotarea punctelor termice cu centrale pe gaz”

Teodor Sas, președintele PNL Craiova: „Soluția pentru rezolvarea problemei încălzirii Craiovei o reprezintă dotarea punctelor termice cu centrale pe gaz”

Pro Oltenia
19:47 23.01.2026
0

    Astăzi, la sediul PNL Craiova, a avut loc o conferință de presă susținută de președintele organizației municipale a partidului, consilierul local Teodor Sas. Subiectul abordat a fost situația încălzirii municipiului Craiova.
     După cum a precizat Teodor Sas, situația în care se află în prezent Craiova nu este o întâmplare, ci rezultatul lipsei de implicare a administrației locale din ultimii 14 ani. Avariile la rețeaua de termoficare nu sunt de ieri, de azi, ci de mulți ani, iar, din păcate, actuala administrație nu a prevăzut ceea ce se știa că se va întâmpla. Rețeaua este veche, de aproximativ 50 de ani, iar investițiile realizate în ultimii ani au fost foarte puține.
     Teodor Sas a mai afirmat: „Desigur, Electrocentrale Craiova nu este în subordinea Primăriei, dar doamna primar conduce orașul de 14 ani și, în tot acest timp, nu s-a implicat în rezolvarea problemei încălzirii orașului.”
     Potrivit liderului PNL Craiova, soluția pentru rezolvarea problemei încălzirii municipiului este dotarea punctelor termice cu centrale pe gaz.
     „În momentul de față există 105 puncte termice în oraș. De asemenea, există centrale pe gaz în unele cartiere. Acolo unde acestea funcționează, craiovenii nu au avut probleme cu încălzirea. De aceea, este limpede că, dacă vrem să nu ne mai confruntăm cu astfel de situații, trebuie să montăm centrale pe gaz în toate punctele termice din oraș.”

Citește tot
Costinel Cosmin Zuleam, dat în urmărire internațională pentru un asasinat în Sibiu, a fost prins în Indonezia

Costinel Cosmin Zuleam, dat în urmărire internațională pentru un asasinat în Sibiu, a fost prins în Indonezia

Pro Oltenia
14:12 15.01.2026
0

    Fugarul Costinel Cosmin Zuleam, din Valea Stanciului, județul Dolj, acuzat de uciderea omului de afaceri sibian Adrian Kreiner, a fost prins în Indonezia. Românul, considerat cel care a pus la cale uciderea omului de afaceri din Sibiu, a fost condamnat, în lipsă, la 30 de ani de închisoare, fiind găsit vinovat de furt calificat, complicitate la furt calificat, tâlhărie calificată şi omor calificat. Sentința a fost pronunțată de Tribunalul Sibiu la 11 noiembrie 2025, informează Digi24.ro
    
    
    

Citește tot
PNL Craiova solicită amânarea noului regulament de parcare

PNL Craiova solicită amânarea noului regulament de parcare

Pro Oltenia
14:09 16.12.2025
0

    Consilierul liberal Teodor Sas, președinte al PNL Craiova, atrage atenția Primăriei Craiova privind haosul generat de intenția administrației locale de a impune un regulament pentru parcările din municipiu, cerând amânarea aplicării regulamentului. Printre motivele enumerate Teodor Sas menționează o serie de argumente temeinice, astfel încât Primăria Craiova să nu bulverseze viețile localnicilor printr-un demers mercantil, care vizează nu rezolvarea unei probleme ci încasarea de bani pentru un buget cheltuit anapoda, în cele mai multe cazuri: suspendarea aplicării regulamentului până la realizarea unui studiu complet și transparent care să includă: inventarierea autoturismelor înmatriculate și utilizate în municipiu, cartografierea tuturor locurilor de parcare existente pe domeniul public și privat cu acces public, analiza necesarului real de parcare pe zone și corelarea acestuia cu numărul de locuințe și instituții.
    
     Consilierul liberal a transmis astăzi un comunicat de presă: „În calitate de președinte al PNL Craiova și consilier local, solicit Primăriei Municipiului Craiova amânarea aplicării noului regulament de parcare, în forma sa actuală, întrucât procedura a fost inițiată fără o fundamentare administrativă și tehnică riguroasă, bazată pe date reale și complete privind situația parcărilor din municipiu.
    
     Problemele apărute chiar din prima zi de funcționare a platformei online pentru parcările de reședință confirmă faptul că acest proiect nu a fost pregătit corespunzător. Căderea site-ului și lipsa unor soluții funcționale arată o administrație nepregătită să gestioneze un demers care generează deja îngrijorare atât în rândul cetățenilor, cât și al mediului economic. Un proiect cu impact major trebuie construit pentru oameni, nu testat pe nervii lor.
    
     Atrag atenția asupra faptului că Primăria nu deține, la acest moment, un inventar clar și public al numărului de autoturisme existente în Craiova, defalcat pe zone și cartiere, și nici o evidență completă a locurilor de parcare disponibile pe domeniul public, raportată la numărul de locuințe, instituții și agenți economici. În lipsa acestor informații esențiale, orice regulament de parcare riscă să fie aplicat arbitrar, cu efecte negative directe asupra cetățenilor.
    

Citește tot
Deputatul Ștefan Stoica, președintele PNL Dolj, dă o nouă replică la atacurile lui Grindeanu: Partidul Social Democrat – între teama de reforme și alianța de conjunctură cu Alianța pentru Unirea Românilor

Deputatul Ștefan Stoica, președintele PNL Dolj, dă o nouă replică la atacurile lui Grindeanu: Partidul Social Democrat – între teama de reforme și alianța de conjunctură cu Alianța pentru Unirea Românilor

Pro Oltenia
19:01 31.10.2025
0

    Liderul PNL Dolj, Ștefan Stoica, susține că atacurile PSD la adresa partenerilor de coaliți și în special la adresa premierului Ilie Bolojan arată manevrele subterane pe care le coordonează Grindeanu: „În ultimele zile, Sorin Grindeanu a declanșat un atac furibund la adresa premierului Ilie Bolojan. Numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier, retragerea unui contingent american din România — orice subiect a devenit pretext pentru un nou val de atacuri politice.
     Faptul că aceste atacuri sunt coordonate din umbră de cuplul Lia Olguța Vasilescu – Claudiu Manda, care reprezintă polul extremist din Partidul Social Democrat,” demonstrează existența unui plan bine pus la punct.
     Dovada? În Parlament, social-democrații votează tot mai des alături de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), refăcând la nivel central alianța funcțională testată deja la Craiova.
     Ce îi mână în luptă pe Sorin Grindeanu, Lia Olguța Vasilescu și Claudiu Manda? Teama. Cei trei se tem că premierul Ilie Bolojan chiar va realiza reformele pe care și le-a asumat și pe care societatea le așteaptă de ani de zile. Reformele liberale bazate pe eficiență, transparență și onestitate pun capăt sistemului de privilegii pe care Partidul Social Democrat l-a cultivat în instituțiile statului.
    

Citește tot
Deputatul Ștefan Stoica, președintele PNL Dolj, un nou avertisment pentru Grindeanu și Olguța: PSD trebuie să aleagă: reforme sau scandaluri

Deputatul Ștefan Stoica, președintele PNL Dolj, un nou avertisment pentru Grindeanu și Olguța: PSD trebuie să aleagă: reforme sau scandaluri

Pro Oltenia
13:40 29.10.2025
0

    Liderul PNL Dolj, Ștefan Stoica, reacționează din nou la atacurile în valuri ale PSD la adresa premierului Ilie Bolojan, avertizându-i pe liderii social-democrați să oprească scandalurile din coaliție: „Pe măsură ce trece timpul, devine tot mai evident că PSD este principalul obstacol în calea reformelor.
     Purtătoarea de cuvânt a aripii AUR din PSD, doamna primar Lia Olguța Vasilescu, l-a amenințat pe premierul Ilie Bolojan cu moțiunea de cenzură dacă legea privind pensiile magistraților va fi din nou oprită de CCR.
     După cum ne amintim, data trecută, judecătorii numiți de PSD la CCR au întors actul normativ. Ceea ce arată că există un plan al pesediștilor de a stopa reforma din justiție.
     De fapt, doamna primar nu face altceva decât să încerce să exporte la nivel național alianța PSD–AUR care funcționează deja în Craiova.”
    

Citește tot
Încarcă mai multe articole

Conectare



Cont nou



Resetare parolă