Simona Halep, EXCEPȚIONALĂ! Calificare meritată în sferturile de la Australian Open

03:52 27.01.2020
0

Calificare excepțională a Simonei Halep în sferturile de finală de la Australian Open a Simonei Halep! Un meci în care sportiva din România s-a impus detașat în fața belgiencei Mertens. 6-4, 6-4 pentru Simona și o calificare meritată în sferturi după o partidă în care a strălucit chiar în momentele cheie.

Distribuie articol

Viitoarea adversară a Simonei Halep este Kontaveit din Estonia.

Dubla campioană de Grand Slam, Simona Halep, s-a calificat în optimile de finală de la Melbourne după ce a a trecut în turul trei la Melbourne de Yulia Putintseva, scor 6-1, 6-4, după o oră și 19 minute de joc, fără să cedeze set până în această fază a competiției, iar în partida din optimile de finală va avea parte de o adevărată provocare. În continuare, sportiva noastră o va întâlni la Melbourne pe belgianca Elise Mertens, care a trecut în turul trei de ocupanta locului 600, Cici Bellis, scor 6-1, 6-7, 6-0, după două ore de joc. Anterior, ea le-a învins pe Danka Kovinic și Heather Watson. Cea mai mare performanță a ei în turneele de Grand Slam a fost atinsă chiar la Australian Open, în 2018, atunci când a disputat semifinala.