Muzeul popular de la Crâmpoia, pregătit de bunici pentru nepoţii plecaţi departe

Muzeul popular de la Crâmpoia, pregătit de bunici pentru nepoţii plecaţi departe

15:13 25.02.2021
0

Angajaţii primăriei bat din poartă în poartă să strângă obiecte pentru muzeu

Mai mulţi angajaţi ai unei primării din judeţul Olt au pornit, de câteva săptămâni, pe la porţile bunicilor din comună, având în plan ca până în vară să strângă obiecte vechi cât să deschidă un muzeu în sat. Muzeul va fi deschis exact când localitatea împlineşte 500 de ani de la atestare.

Tanti Nuţica este una dintre localnicele care au ales să ajute tinerii din primăria din Crâmpoia care vor să înfiinţeze acest muzeu. A donat mai multe lucruri ce au aparţinut bunicilor ei.

„De ce aţi ales să faceţi asta? Uite pentru comună să ne pomenească copii, nepoţii. Am donat covoraşe, un dărac pentru prelucrarea cânepei”, spune tanti Nuţica.

Şi nu este singura localnică care vrea să ajute.

„Foarte multe nu ştiu, a fost lăutar. S-a îmbrăcat în costumul ăsta? Da şi cânta”, spune tanti Mihaela.

Până acum s-au strâns zeci de obiecte care vor fi expuse în muzeu. Le prezintă de fiecare dată sătenilor cele două opţiuni: pot dona obiectele sau le pot împrumuta pentru a fi expuse în această vară, după care le vor fi returnate. Până acum, însă, oamenii s-au arătat atât de încântaţi de destinaţia obiectelor lor încât le-au donat cu tot sufletul. Cel mai de preţ obiect colectat este o icoană care are o vechime de aproximativ 200 de ani, după cum le-a spus proprietarul.

"Avem aici prezente câteva elemente din bucătăria de atunci asta înseamnă cam acum 50 de ani, obiecte care erau folosite pentru bucătăria casnică, mai departe avem un surub totul confecţionat din lemne, realizat de meşterii olari pentru a presa ulei în casă", spune Marian Călin, administratorul Primăriei Crâmpoia.

Distribuie articol

„Anul acesta comuna Crâmpoia împlineşte 500 de ani de la prima atestare, respectiv 23 iulie 1521. Plecând de la acest lucru ne-am gândit anul acesta să marcăm cumva acest eveniment şi gândirea noastră a celor trei care am fost iniţiatori a fost să înfiinţăm un muzeu al satului ”, povesteşte Ionel Mirea, primarul localităţii Crâmpoia.

În localitate trăiesc peste 3500 de oameni.


Scrie un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii, te rugăm să te autentifici.

Conectare



Cont nou



Resetare parolă