Prefectul Cristinel Pavel a dispus un amplu control la spitalele din județul Mehedinți, pentru a se urmări dacă se respectă condițiile igienico-sanitare.
Distribuie articol
”După scandalul de anul trecut când Secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Drobeta Turnu-Severin a fost închisă după ce patru pacienţi au decedat fiind depistaţi cu infecţii nosocomiale, eu cred că această unitate medicală ar fi trebuit monitorizată 24 de ore din 24 de autoritățile statului. Din acest motiv, dar și pentru că am primit numeroase sesizări și reclamații din partea cetățenilor am dispus un control la spitalul județean și la celelalte unități medicale din județ pentru a vedea clar situația în care se prezintă, dacă se respectă normele igienico-sanitare, un aspect foarte important pentru pacienții care se internează aici. Vreau să vă spun că nu voi tolera nicio clipă ca în acest spital să nu se respecte condițiile igienico-sanitare, iar controalele vor continua până când deficiențele constatate vor fi remediate”, a declarat prefectul Cristinel Pavel.
La Spitalul Județean de Urgențe Turnu Severin, mâncarea pacienților este transportată pe la subsolul clădirii, iar în bucătărie se foloseau vase ruginite, insuficient igienizate.
La Spitalul Municipal Orșova, comisarii au descoperit că pacienților secției de pediatrie li se servea mai puțină mâncare față de recomandarea medicilor. La micul dejun, copiii primeau margarină, aliment nerecomandat preșcolarilor și școlarilor conform reglementărilor legale.
La regimul special, pacienții primeau 80 grame de carne de pasăre față de 100 grame, așa cum se menționa în documentele interne. Meniul destinat medicilor, pe lângă faptul că asigura hrana pentru toți medicii angajați și nu doar pentru personalul de gardă, era total diferit pentru toate cele trei mese ale zilei, încadrându-se în necesarul zilnic de proteină spre deosebire de cel al pacienților care nu se încadra în acest necesar.
Pentru a putea adăuga comentarii, te rugăm să te autentifici.