Secția de box, magnet pentru medalii la ultimele competiții

10:46 15.10.2019
0

Pugilistele și pugiliștii pregătiți de Constantin Cucu și Marcel Sârba s-au arătat într-o formă excelentă la concursurile recente. Încheiat weekendul trecut, Campionatul Național de Box pentru juniori, care a avut loc la Brăila, a adus două medalii pentru reprezentanții clubului, dintre care un titlu național. Danielle Dumitru (+80 kg) a fost de neînvins la categoria sa și a cucerit aurul, acesta fiind pregătit de antrenorul Marcel Sârba.

Distribuie articol

A doua distincție a ajuns la sportivul antrenat de Constantin Cucu, Cosmin Ilie (54 kg) câștigând o medalie de bronz. Înainte de această competiție, fetele au fost cele care și-au împărțit pumni la Eforie Nord în cadrul Campionatului Național de Box Feminin pentru senioare, tineret, junioare și cadete. Aici, numărul medaliilor a fost mult mai mare pentru sportivele de la CSM Craiova, care au însumat 11 distincții, însă niciuna nu a fost de aur. 9 dintre medalii au avut culoarea bronzului, iar două au fost de argint.

Din grupa lui Constantin Cucu, Georgiana Picoiu (69 kg – senioare) a urcat pe a doua treaptă a podiumului, în timp ce Georgiana Avram (64 kg – senioare), Roberta Bărbosu (54 kg – tineret), Alexandra Drăguț (50 kg – junioare), Bianca Țamboi (46 kg – junioare), Dorina Minof (52 kg – junioare), Andreea Odină (56 kg – cadete), Alexandra Mihart (52 kg – cadete) și Riana Cușmereanu (38,5 kg – cadete) s-au situat pe locul trei. Pregătite de Marcel Sârba, Alexandra Filipoiu (38,5 kg – cadete) a ajuns în finala întrecerii, dar a cucerit doar argintul, iar Andreea Smarandache (60 kg – junioare) a mai adăugat o medalie de bronz la colecția delegației clubului.